Кралицата Елизабета: Војвотката Камила да ја добие титулата кралица кога мојот син ќе стане крал

Британската кралица Елизабета Втора по повод 70-годишнината од нејзиното устоличување, рече дека би сакала војвотката од Корнвол, Камила Паркер, да ја добие титулата кралица кога принцот...

Џонсон со порака до Путин: Инвазија на Украина би била „катастрофален потег“

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска го предупреди рускиот претседател Владимир Путин дека инвазија на Украина би била „катастрофален чекор“. Портпарол на премиерот истакна дека Велика Британија...

Кина со порака до САД: Не проценувајте го нашиот нуклеарен арсенал врз основа на сателитски снимки

Претставникот на кинеското Министерство за надворешни работи, Фу Конг ги повика САД да не прават проценка на кинескиот нуклеарен арсенал врз основа на сателитски снимки. Обидите...

Комшиќ со порака до меѓународниот фактор: Ако вие не го спречите Додик, ќе го спречиме ние

Актуелниот претседавач со Претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ изјави дека доколку странците не го спречат српскиот член на трипартитното тело, Милорад Додик, кого го нарекува „разбојник“,...

Годишна мировна порака на Папата Франциск: Наместо за оружје, трошете за образование

Парите потрошени за вооружување на државите треба да се пренасочат кон образованието, порача денеска папата Франциск во својата годишна мировна порака, осудувајќи ги растечките воени трошоци....

Кулеба со порака во случај на напад врз Украина: Ако дојде до војна, ќе има многу мртви руски војници

Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба денеска изјави дека многу руски војници ќе загинат доколку Русија изврши инвазија на неговата земја. САД и нивните сојузници можат...

Мицкоски до Радев и владата во Софија: ВМРО-ДПМНЕ нема да почитува едностран договор со потпис од Заев

Нема да почитуваме договор што би го потпишал Зоран Заев, е пораката што претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ја испрати до бугарскиот претседател Румен Радев и...