Мехмедовиќ: Само осум позитивни ученици од 800 тестирани на коронавирусот во училиштата

Од 800 тестирани деца во училиштата, само осум биле позитивни на коронавирусот, информира денеска портпаролот на Комисијата за заразни болести, д-р Злате Мехмедовиќ. – Скринингот во...

Нови 234 заразени со ковид-19, починати 17 лица – најмладиот е струмичанец на 58 годишна возраст

Од вкупниот број на позитивни (234), регистрирана е 31 реинфекција, а 1.491 пациент оздравел  Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека...

Авион од Скопје со 24 позитивни лица на Ковид-19 слетал во фински Турку

Министерката за семејни работи и социјални услуги, Криста Киуру информира дека на аеродромот било организирано доброволно тестирање на сите патници кои пристигнале со летот од Скопје, откако властите утврдиле дека два неодамнешни авионски летови од Северна Македонија и од Романија, се главни извори на нови инфекции со коронавирус во Финска