Франција по 30 години добива жена премиер

Францускиот претседател Емануел Макрон ја именуваше Елизабет Борне, досегашна министерка за труд и работни односи за премиерка на Франција. Борне која претходно го покриваше секторот за...

Премиерот Ковачевски ја посети фабриката „Текспорт“ и упати порака компаниите да инвестираат во нови технологии ВИДЕО

Целта на оваа Влада е животниот стандард на граѓаните да расте. Затоа, создаваме услови за одржлив раст како на минималната, така и на просечната нето плата,...

Ковачевски: Нашиот јазик е впишан во ОН и во документите на ЕУ, за јазикот и идентитетот ниту се преговара, ниту ќе се преговара

„За јазикот и идентитетот ниту се разговарало, ниту се преговара, ниту ќе се преговара во иднина“, истакна премиерот Ковачевски во интервју за Националната радиотелевизија и додаде...

Ковачевски: Новата енергија во односите со Бугарија стави на маса голем број на проекти и можности за соработка

„Новата енергија и динамика во односите со Бугарија, низ работата на првите средби на работните групи, стави на маса многу проекти и можности за соработка“, рече...

Ковачевски и Петков на Универзитетот во Софија: Ги охрабруваме државните универзитети на комуникација и соработка

Премиерите на Северна Македонија и на Бугарија, Димитар Ковачевски и Кирил Петков денеска во Софија, како дел од програмата на официјалната посета на македонската Влада, го...

(ВИДЕО) Премиерот Ковачевски во чест на празникот Водици: „Да ја зајакнеме духовната зрелост и добрата волја за совладување на сите предизвици“

Владина делегација предводена од претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски кој беше придружуван од заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања...

Новите министри ги презедоа функциите, премиерот најавува посветеност на клучните прашања за граѓаните

На првиот ден од изборот на новата Влада, во министерствата беше извршено примопредавање, а новиот премиер Димитар Ковачевски најави дека секоја минута ќе ја посветат на...

Бугарскиот премиер Кирил Петков во посета на земјава

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска ќе престојува во еднодневна официјалната посета на Република Северна Македонија заедно со Кристиан Вигенин, заменик-претседател на Народното Собрание на Република Бугарија...

Ковачевски и Петков најавуваат иднина, ослободена од минатото преку практично зајакнување на соработката

Оптимизам за нов почеток во обидите за надминување на спорот меѓу Северна Македонија и Бугарија и одблокирање на процесот за почетокот на преговорите на земјава со...

Примопредавање во Владата: Ковачевски претпладнево ја преземa премиерската функција од Заев

Во Владата на Република Северна Македонија денеска ќе се изврши примопредавање на функцијата и кабинетот помеѓу досегашниот премиер Зоран Заев и новоизбраниот премиер Димитар Ковачевски. Во...