Бислимовски: Ќе ги активираме сите расположливи механизми со цел заштита и на интересот на потрошувачите и на ликвидноста на енергетските компании

Како РКЕ сите механизми што се во рамките на нашата надлежност ќе ги активираме со цел заштита и на интересот на потрошувачите и на ликвидноста на...

Од полноќ поевтин дизелот за 1,50 денари, бензините и натаму со иста цена

Дизел гориво                          ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)                        66,50  (денари/литар) Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени...

Бислимоски: Денес е Марко, утре Петко, Станко, напаѓачот треба да се извини на РКЕ, а не на мене

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимоски сè уште се консултира со своите адвокати дали да поднесе приватна тужба против лицето кое физички го нападна...

Бислимоски: РКЕ ги презеде сите мерки за заштита на електроенергетскиот систем, инцидентот нема да ме поколеба

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимоски вечерва изјави дека како регулаторно тело ги презеле сите мерки за заштита на електроенергетскиот систем и дека постапката...

Вработените во РКЕ во отворено писмо:Физичкиот напад врз претседателот Бислимоски, го сметаме за директен напад и притисок врз Комисијата

Бараме надлежните институции да ги преземат сите законски мерки кои се во нивна надлежност и сторителот (сторителите) на ваквото дело најстрого да го санкционираат Вработените во...

РКЕ: Грејната сезона може да почне и порано, ако температурата е 12 степени и помалку

Регулаторна комисија за енергетика (РКЕ) на Република Северна Македонија соопшти дека доколку прогнозата за средната надворешна температура е помала или еднаква на 12 степени целзиусови, грејната...

РКЕ почна постапки за одземање на лиценците на двајца снабдувачи со електрична енергија

Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕ) почна постапки за одземање на лиценци на двајца снабдувачи на електрична енергија – Друштвото...