Г7 со предупредување до Русија: „Последиците ќе бидат тешки“ во случај на напад на Украина

Шефовите на дипломатиите на групата седум најразвиени демократии (Г7) денеска ја предупреди Русија за „тешките последици“ доколку претседателот Владимир Путин ја напaдне Украина, се наведува во...

Пендаровски на средби со Бајден, Меркел и Столтенберг на маргините на Самитот за климатски промени во Глазгов

Претседателот Стево Пендаровски денеска на маргините на Светскиот лидерски самит на Конференцијата за климатски промени на Обединетите Нации (COP26), што се одржува во Глазгов, оствари куси...

Пораки од Самитот на „Економист“: Брисел мора да ги исполни ветувањата кон Западен Балкан, природно е регионот да биде дел од ЕУ

Природен чекор е Западниот Балкан да биде дел од Европската Унија (ЕУ) која мора да покаже повеќе ентузијазам за процесот на проширување. Ако Европа сака сериозно...

Скопје домаќин на Самит на „Економист“ за Западен Балкан: Промоција на европската инклузивност и солидарност

Вториот Самит за Западен Балкан „Промовирање на инклузивноста и солидарноста на Европа“ ќе се одржи денеска во Скопје во организација на „Економист“. На самитот ќе се...

Меркел ги повика ММФ и СБ да спречат економски колапс во Авганистан-Германија ќе донира 600 милиони евра

Германската канцеларка Ангела Меркел побара меѓународна помош за да се спречи економски колапс на Авганистан. – Не може да биде цел на меѓународната заедница да гледа...

Силна ЕУ поддршка за решавање на спорот: Заев за преговори без задирање во идентитетски прашања, Радев за гаранции пред „кревање“ на ветото

Спорот меѓу Северна Македонија и Бугарија, кој доведе до бугарско вето за почеток на преговорите на земјава со Европската Унија, беше една од водечките теми на...

Заев: ЕУ мора да најде формула да го одржи својот збор пред нашите граѓани и да го продолжи проширувањето на Западен Балкан

ЕУ и Западен Балкан секогаш ќе бидат посилни заедно. Иако овој Самит не е исклучиво посветен само на проширувањето на ЕУ, сепак го отвора патот да...