Јетон Шаќири

Шаќири: На почетокот на второто полугодие ќе се испорачаат учебниците по математика и општество за второ одделение

Учениците од второ одделение на почетокот на второто полугодие ќе ги добијат учебниците по математика и општетство, најави денеска Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири....

Шаќири: Разочаран сум од случувањата во гимназијата „Орце Николов“, мора сериозно да се поработи на образовниот систем

По скандалот со приемните испити во СУГС „Орце Николов“ каде од 292 ученици со сите петки, само 11 покажале одличен успех на тестот, се огласи и...

Алармантна состојба на учениците тестирани на „ПИСА“, знаењето под основното ниво, вели Шаќири

Учениците од земјава добиле алармантни резултати во однос на нивното слабо знаење на тестирањето направено од најголемата меѓународна образовна анкета во светот, ПИСА, објави министерот за...

Шаќири: Согласноста се постигна и очекувавме Синдикатот да го прифати предлогот од 12 отсто покачување на платите

Согласноста се постигна и очекувавме СОНК да го прифати предлогот од 12% покачување на платите, кажа министерот за образование и наука Јетон Шаќири во емисијата „Вин-вин“....

Министерот за образование со остра реакција: Се договоривме, но зборот на Синдикатот не издржа ниту едно деноноќие

Се договоривме но зборот на СОНК не издржа ниту едно деноноќие, излезе со реакција министерот за образование и наука, Јетон Шаќири откако СОНК одлучи да продолжи...

Шаќири: Ќе се разгледаат можностите за надомест на патните трошоци на просветните работници

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска изјави дека очекува одлука од Самостојниот синдикат на вработените во образованието, науката и културата (СОНК) утре да започне...

Шаќири: Ако причината за одбивањето на 10 отсто покачување е во тоа што биле усно ветување, сега понудата е во пишана форма

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири очекува дека на состанок на членството и раководството на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) денеска ќе...

Шаќири: Ако се погледне наназад 10 отсто е највисокиот процент понуден за покачување на платите во образовниот сектор

Министерот за образование, Јетон Шаќири на денешната владина седница посочи дека утрово искомуницирал со претседателот на Синдикатот, но укажа дека со најавите за генерален штрајк, никогаш...