Ковачевски и Мишел заклучија дека францускиот предлог ги вклучува македонските позиции

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска имаше средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел. На средбата, премиерот Димитар Ковачевски и претседателот...

Мишел: Имаме решение за старт на преговорите со Северна Македонија, сега е време да се каже „да“

Го поздравувам решението на француското претседателство со ЕУ за договор што ќе го отвори патот за старт на пристапните преговори со Северна Македонија, објави пред малку...

Шарл Мишел во посета на Црна Гора

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел денеска ќе престојува во официјална посета на Црна Гора, соопшти Службата за информирање на претседателот на Црна Гора. Како што...

Ковачевски-Мишел: Отпочнување на пристапните преговори на С Македонија со ЕУ без одлагање

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, во рамките на дводневната работна посета на институциите на ЕУ, денеска во Брисел се сретна со претседателот...

Лидерите на ЕУ никако да се договорат: Ново продолжение на маратонскиот самит

И на четвртиот ден, вонредниот самит на ЕУ во Брисел за планираната помош во корона-кризата сè уште не е завршен. Лидерите на Унијата се согласија на пауза и треба да се вратат на заедничката маса во 16 часот

Декларација на Самитот во Загреб: Потврда за европската перспектива на Западен Балкан

Документот што беше усвоен синоќа се фокусира првенствено на кризата со коронавирусот и на солидарноста меѓу двете страни во надминувањето на пандемијата и нејзините социо-економски последици, а во поблага форма се потврдува европската перспектива на шесте земји од регионот која, сепак, останува во најголем дел во нивни раце и на нивниот реформски капацитет

Го потпиша Брегзит, па на пат: Првиот човек на Европскиот совет, Шарл Мишел денеска во Скопје

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел денеска ќе престојува во работна посета на Северна Македонија, каде ќе има средби со високи претставници на земјава, на кои...