Ни треба уверување од канцеларот Шолц дека Германија ја поддржува Украина, вели Зеленски

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика германскиот канцелар Олаф Шолц да покаже јасна поддршка за Украина. Зеленски во интервју за германска телевизија рече дека Германија не...

Шолц во Софија се сретна и со Радев

Како што соопшти прес-службата на бугарскиот претседател Румен Радев, тој на  германскиот канцелар му рекол дека Северна Македонија требало да ги почитува и Копенхашките критериуми меѓу...

Вучиќ: Шолц остро и решително побара Србија да се приклучи кон санкциите против Русија

Олаф Шолц многу остро, јасно и решително побара Србија да се приклучи кон санкциите против Русија, изјави денеска претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на прес-конференцијата по...

Ковачевски-Шолц: Проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан е од геостратешка важност

Војната во Украина покажа дека проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан не е само прашање на проширување туку и геостратешко позиционирање во регионот, а...

Меркел и Шолц под канонада обвинувања за годинешниот извоз на оружје тежок над 9 милијарди евра

Владата на поранешната канцеларка Ангела Меркел при напуштањето на позицијата, одобрила извоз на германско вооружување тежок милијарди евра, и тоа на земја која учествува во оружени...