Германецот Јоханес Хајдекер во советничкиот тим на премиерот Ковачевски

Реномирани универзитетски професори, долгогодишни експерти докажани по својата стручност, секој во својата област во земјава и на меѓународно ниво, се новоименуваните 12 надворешни советници на претседателот...

Антоновска: Наместо да напредуваме во поглед на родовата застапеност и балансираност на листите за кандидати, ние назадуваме

Во изминатите 16 години, улогата на градоначалничка на општина била доделена вкупно 15 пати, а истата ја имале 13 жени. Улогата на градоначалник, од друга страна,...

Независни кандидати на локални избори: Најмногу во 2005 година – 25 отсто, најмалку во 1996 година – 7,5 отсто, на претстојните – 8,75 проценти

Од вкупно 297 кандидати за градоначалник на претстојните локални избори на 17 октомври, независни се 26 или 8,75 проценти. Ова е помалку во споредба со последните...

Пет кандидати за градоначалници за Гевгелија

До Општинската изборна комисија Гевгелија доставени се пет кандидатури за градоначалници. Во законскиот рок за пријавување кандидатури за претстојните локални избори доставени се пет пријави за...

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ ја напушти седницата во Советот на Ѓорче Петров

Советничката група од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, демонстративно ја напуштија денешната седница на Општина Ѓорче Петров. „Остануваме доследни на поддршката за притворените уставобранители од...

Георгиевски: Нема да дозволиме ВМРО-ДПМНЕ да ја блокира Општината

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ сака да ја блокира работата на Општината Гази Баба, информираше денеска на прес-конференција градоначалникот Борче Георгиевски. „Со тоа што ВМРО-ДПМНЕ поради наводна...