Што се договорија Македонија и САД на првата рунда стратешки дијалог: Силен ветер во грб од Вашингтон

Вчера во Вашингтон се одржа првиот состанок од процесот за Стратешки дијалог меѓу Соединетите Американски Држави и Република Северна Македонија, и по тој повод Владите на...

(Видео)Османи – Блинкен:  САД сакаат да ја видат Македонија како се движи напред

На средбата во Вашингтон со државниот секретар на САД Ентони Блинкен, шефот на дипломатијата Бујар Османи кој ја предводи македонската делегација во стратешкиот дијалог со САД...

Стратешкиот дијалог со САД е одлична вест, но на Македонија итно и е потребна Европа

Македонија забрзано се подготвува за стратешкиот дијалог со САД закажан за 2 јуни – најави шефот на дипломатијата Бујар Османи. Информациите за средбите во Вашингтон, Османи...