Наставник од Струмица сексуално малтретирал ученичка, му се заканува затвор од најмалку 12 години

Основното јавно обвинителство Струмица донесе наредба за спроведување истражна постапка против 40-годишник осомничен за кривично дело – полов напад врз дете кое не наполнило 14 години...

Претрес во струмичко, приведен жител на Муртино за производство на дрога

Струмичката полиција приведе 46-годишен жител на Муртино откако претходно во близина на место викано „Герено“ во атарот на селото откри импровизирано место за одгледување на марихуана. Притоа биле пронајдени 62 саксии засадени...

Отворена сензорна соба во ООУ „Видое Подгорец“ во Струмица, дел од проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“

Богатство од стимулативни содржини во сензорната соба на ООУ „Видое Подгорец“ во Струмица, со која од денес, секојдневно ќе се обезбедува педагошка поддршка за учениците со...

Градоначалникот Костадинов ќе ги наградува најубавите дворови – првата награда ќе биде 200.000 денари

Градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов на својот Фејсбук профил објави предизвик за граѓаните. Тој пишува дека куќните совети кои ќе ги уредуваат и одржуваат зелените површини...

Градоначалникот Костадинов првите честитки им ги упати на дежурните служби и на штитениците во Банско ФОТО

Градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов во новогодишната ноќ ги посети дежурните служби, но и штитениците од Заводот за заштита и рехабилитација во Банско и тие што...