Бесими се сретна со делегација на Светска банка во пресрет на Скопје Економски Финансиски Форум – СЕФФ

Министерот за финансии Фатмир Бесими, попладнево прими делегација од Светска банка предводена од потпретседателката на Групацијата на Светска банка за регионот Ана Бјерде. Средбата, на која...

Бесими на средби во Вашингтон – Светската банка нуди нова помош за општините

Во рамки на посетата на Вашингтон и средбите со светските финансиски институции, министерот за финансии Фатмир Бесими, како што соопшти денеска неговата прес служба, имал средби со...

Источна Европа и Азија со најголема економска штета од војната во Украина-соопшти Светска Банка

Светската банка ја намали прогнозата за глобалниот економски раст поради војната во Украина. Претседателот на Советот на министри Дејвид Малпас објави дека банката ја намалила прогнозата...

Со помош од Светската банка ќе се модернизира македонското земјоделство

Модернизација на земјоделството и изградба на нови откупни центри.  Почнување на постапката за модернизација на земјоделството, беше клучна тема на состанокот што утрово го одржа министерот...

Тренчевска- Паолучи: Светска банка е партнер и голем поддржувач особено во време на Ковид -19

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се сретна со директорот на Светска Банка за Северна Македонија, Масимилијано Паолучи. На средбата се разговарало за...

Бесими на состаноци на ММФ и СБ: Фокусот на клучните реформи насочени кон фискална консолидација

Министерот за финансии Фатмир Бесими ќе учествува на годишните средби на ММФ и Светска банка, кои поради пандемијата и овојпат се организираат онлајн. На состаноците, кои...

Документ: Надлежни за модуларната болница во Тетово биле општината и директорот на болницата

Надлежноста за контрола на модуларните болници е на локалните власти и на директорите на болниците, се наведува во документ на Светска банка и на Министерството за труд...

Светска банка за НоваТВ: Внимателно ја следиме истрагата за причините за трагедијата

Пожарот во Модуларната болница во Тетово е катастрофален инцидент и го  изразуваме нашето најдлабоко сочувство до семејствата и до најблиските на жртвите и до преживеаните. Владата...

Филипче: Заменик министерката за финансии кочи 90 милиони евра од Светска банка

Дополнителната заменик министерка за финансии, Гордана Димитриевска-Кочоска речиси цел месец го кочи проектот од Светска банка вреден 90 милиони евра за справување со ковид-19. Средствата, меѓу...