Таравари објави победа во првиот круг од изборите ги обвини и ДУИ за манипулација со записниците

Актуелниот градоначалник на Гостивар Арбен Таравари во изјава за Телма соопшти дека по преброените гласови во 90 проценти од избирачките места победил уште во првиот круг,...

Таравари:Одземените ингеренции се политичка пресметка во корист на ДУИ

Градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари смета дека одземањето на надлежностите да именува и разрешува директори на општинските основни и средни училишта е политичка пресметка во...

Одземена надлежноста на Таравари да разрешува и именува во школите

Министерката за образование рече дека решението за одземање на надлежноста на градоначалникот Таравари доаѓа по проверките на Државниот просветен инспекторат, бидејќи градоначалникот разрешувал и именувал директори надвор од законската постапка

Заев вети конечно име во здравството, Таравари тврди немало разговори

И покрај информацијата дека неврохирургот Венко Филипче ќе биде новиот министер за здравство, а Алијансата на Албанците треба да го добие заменичкото место, од партијата велат дека таква понуда до нив не стигнала

Неофицијално: Села лобира за министер, Таравари чека Заев да пресече

Извори за НОВА велат дека Зијадин Села лобира да застане на чело на Министерството за здравство. Одлуката ќе падне најверојатно попладне кога треба да се разговара со премиерот, а Таравари утре изутрина одлуката ќе им ја соопшти во кабинетот