(Видео) Бомба експлодира во автобус кој пренесувал затворски чувари во Бурса, според властите се работи за терористички напад

„Сметаме дека рачно изработената бомба оставена на дното на столбот за струја при минување на затворското возило е активирана со далечински управувач. Едно лице загина, четири...

Подготовувале терористички напад: Холандската полиција приведе девет лица

Холандската полиција приведе девет лица во Ајндховен под сомнение дека подготвувале терористички напад, соопшти холандското Обвинителство. Сите осомничени имаат холандски пасоши и се на возраст меѓу...