Тихановскаја, Тунберг и Репортери без граници фаворити за Нобеловата награда за мир

Нобеловата награда за мир оваа година може да ја добијат белоруската опозиционерка во егзил Светлана Тихановскаја, климатската активистка Грета Тунберг или „Репортери без граници“, објавија денеска...