(Видео) Царовска: Го слушаме гласот на учениците и заеднички создаваме инклузивно и квалитетно образование

Министерството за образование и наука посветено работи на создавање на  поквалитетно и достапно образование за секое дете, истакнува министерката Мила Царовска во видео обраќање со кое...

Царовска: Ја следиме состојбата со Ковид-19 во училиштата, највисок приоритет е да останат безбедни и отворени што подолго

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска се сретна со директорите на основните и средните училишта во Битола. На состанокот, на кој присуствуваше и градоначалничката...

Експертска поддршка за МОН од Естонија за развој на дигитализацијата во образованието

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска одржа состанок со делегација од Естонија, претставници од Секретаријатот за европски прашања и од Амбасадата на Соединетите Американски...

Царовска за 360 степени: Го повикувам Народниот правобранител да не шпекулираме-состојбата во училиштата е безбедна

Состојбата во училиштата во државата е безбедна и засега нема интерна трансмисија на вирусот во училишните објекти. Денеска и здравствените власти информираа дека нема зголемен број...

Царовска: Бројот на новозаразени ученици вчера е помал, засега нема индикација за промена на наставниот модел

Вчера бројот на позитивни ученици во училиште е 0,01, што значи дека се помалку новозаразени во споредба со понеделникот. Досега немаме индикација дека наставниот модел треба...

Царовска: Сместувањето во ученичките и студентските се одвива во најдобар ред согласно протоколите

Министерката за образование и наука, Мила Царовска денеска одржа средба со директорите на ученичките и студентските домови. Од Министерството информираат дека сместувањето во ученичките и студентските...

Царовска: Родителите, наставниците и администраторите имаат обврска да ги спуштат дигиталните учебници на таблетите во училиштата

Учениците имаат и таблети и учебници. Родителите, наставниците и администраторите имаат обврска да ги спуштат дигиталните учебници на постојните таблети што се во училиштата во библиотечниот...

Царовска: Подготвени сме за успешна учебна година и спроведување на реформите

Училиштата се подготвени за започнување на новата учебна година од 1 септември по новата Концепција и според потребните здравствени протоколи, беше заклучено на координативниот состанок на Министерката...