Има вртоглаво зголемување на цените, Владата ќе ги објави сите компании што направија вештачки скок на цените

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска најави дека Владата ќе ги објави сите компании кои направиле вештачки скок на цените, ако инспекциските служби утврдат дека...

Бектеши најави „замрзнување“ на цените на лебот, млекото, брашното, шеќерот и зејтинот

Најверојатно ќе донесеме одлука за замрзнување на цените на основните прехранбени производи, најавува министерот за економија Крешник Бектеши. Подготвен е предлог што утре или во вторник...

За спречување на инфлација: Аргентина ги замрзна цените на храната за наредните 90 дена

Аргентинската Влада денеска соопшти дека постигнала договор со компаниите од малопродажбата за замрзнување на цените на повеќе од илјада прехранбени продукти и производи за домаќинство во...

Рекордна цена на енергенсот: Гасот „пламна“, европските земји ја намалуваат потрошувачката

Индустрискиот сектор во Европа започна да ја намалува побарувачката за природен гас, бидејќи рекордните цени го направија тој енергенс недостапен за многу корисници. Просечната потрошувачка во...

Британскиот министер за здравство реагира на високите цени на ПЦР тестовите, чинат и до 250 фунти

Британската агенција за конкуренција денеска соопшти дека ќе ги испита цените на тестовите за ковид-19 воведени од владата за патниците, откако министерот за здравство, Саџид Џавид,...