Борел: Пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ќе започнат утре

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, за вторник го најави почетокот на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија и оцени дека тоа е „историски момент“....

Високиот претставник на ЕУ, Борел, в понеделник во Скопје

Потпреседателот Борел в понеделник ќе престојува во Скопје, Северна Македонија, каде ќе има средби со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Димитар Ковачевски, министерот за надворешни работи Бујар Османи,...

Ковачевски-Борел: Северна Македонија треба да ги започне преговорите со ЕУ без натамошно одлагање

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, во придружба на заменик на претседателот задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ и министерот за надворешни работи,...