Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (25.12.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 197 мерки, меѓу кои за возење под дејство на алкохол 49, 20 санкции за возење без возачка дозвола, 37 мерки за возење повеќе од дозволената брзина.

Изречени се осум мерки за користење мобилен телефон, седум санкции за некористење сигурносен појас, девет мерки за минување  на затворен сигнал (црвено светло).

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.