Бензинот Еуросупер БС-98 поевтинува за денар, Еуросупер БС-95 за половина денар, додека Еуродизел (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) поскапуваат за денар од ноќеска на полноќ, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 84 денари, а 86 денари на Еуросупер БС-98. Литар Еуродизел БС (Д-Е V) ќе се продава за 91 денар, а Екстра лесното 1 (ЕЛ-1) по 87,5 денари.

Се намалува и цената на Мазутот М-1 НС за 0,623 денари за килограм и ќе изнесува 49,768 денари.

Со одлуката на РКЕ се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,14 проценти во однос на одлуката од 21 септември.

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините за 3,158 проценти, кај дизелот зголемување за 0,928 проценти, кај екстра лесното масло зголемување за 0,834 проценти, а кај мазутот намалувањето е за 2,998 проценти.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е повисок за 0,762 проценти.