Денеска истекува последниот рок до кога Груевски и неговите адвокати можеа да поднесат жалби по решението на судија за извршување на санкции со кое се одби молбата на Груевски за одложување на затворската казна.

Од Судот за НОВА Тв изјавија дека ќе се чека да пристигнат сите жалби пред да заседава Кривичниот совет. Адвокатите на Груевски потврдија дека во понеделникот попладнето ги испратиле жалбите до Судот преку пошта и тие стигнаа во Судот вчера. Но, според најавите од адвокатите Груевски и  сам ќе поднесе жалба, за што рокот истекува денеска. И тој има можност да ја испрати по пошта и жалбата да стигне до Судот по два дена. Дури потоа ќе  заседава Кривичниот совет, кој треба да одлучи по жалбите во рок од 72 часа.

Доколку Кривичниот совет ги отфрли сите жалби, во одлуката ќе наведе и термин кога Груевски треба да се јави на издржување на затворската казна.

Целата оваа постапка, го одложи издржувањето на затворската казна. Според упатниот акт, Груевски денеска требаше да се пријави во Шутка на издржување на затворската казна од две години за случајот „Тенк“.

Во меѓувреме Груевски се обидува да остане на слобода и преку Врховниот суд од кој бара вонредно преиспитување на пресудата. Откако поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, која е исто така осудена во Тенк поднесе жалба до Апелација, целосната документација за предметот треба да биде испратена до Врховниот суд.

Во случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство кое се однесува на набавката на луксузниот „мерцедес“ од 600 илајди евра, поранешниот премиер и почесен претседател на ВМРО – ДПМНЕ, Никола Груевски, беше обвинет за примање награда за противзаконско влијание и осуден на двегодишна затворска казна, додека Ѓоко Поповски кој се товареше за злоупотреба на службената положба и овластувања беше осуден на шест и пол години затвор но потоа Апелација му ја намали на четири и пол години затвор. За овој случај,во раздвоена постапка, шест години затворска казна доби и поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска.

За пратеничкиот мандат на Груевски, утре ќе одлучуваат пратениците на собраниска седница. Вчера комисијата за мандатно – имунитетни прашања му препорача на Собранието да му го одземе мандатот на пратеникот затоа што е недостоен за вршење на пратеничката функција. Во Собранието засега нема двотретинско мнзоинство кое би гласало за одземање на мандатот.