При засилена акциска контрола на Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден на територијата на државата санкционирани се 174 возачи.

Според информациите од МВР, од нив седум возила се движеле со брзина над 50 километри на час поголема од дозволената. Притоа, 77 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 97 надвор од населено место.

– Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заедничким да придонесеме за побезбедни патишта, апелираат од МВР.