Предводниците на Шарената револуција наречени „командоси“ со маички на кои пишува „Армијата на Сорос“ ја исмеваат пропагандата на провладините медиуми кои ги нарекуваат платеници на Сорос. Во моментов заедно со нив илјадници граѓани се  собираат пред Специјалното обвинителство од каде во 19 часот почна протестот. На демонстрантите им се приклучи и опозицискиот лидер Зоран Заев, како и претставници на помалите опозициски партии.

Атмосферата од протестот може да ја погледнете во живо на НОВА на овој линк .