Времето денеска ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди. Попладне, особено во посеверните делови, ќе има краткотраен пороен дожд и услови за појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветар од јужен правец, информираат од УХМР.

Минималната темпертура ќе биде во интервал од 7 до 14 степени, а максималната од 22 до 29 степени.

Во Скопје времето ќе биде сончево, со умерена променлива облачност и со умерен јужен ветар. Во делови од регионот ќе има услови за краткотарен пороен дожд и појава на ретки грмежи. Минималната темпертура ќе биде околу 10 степени, а максималната ќе достигне до 23 степени.

До сабота, како што велат од УХМР, ќе преовладува променливо облачно време со умерен, повремено засилен јужен ветар. Во сабота ќе биде претежно облачно и нестабилно со поројни врнежи од дожд, наместа пообилни, а од недела ќе започне да дува северен ветар и температурите постепено ќе опаѓаат.