(OБНОВЕНО) Члeновите на партијата Левица Здравко Савески и Владимир Куновски кои денеска беа приведени поради учество во толпа за време на демолирање на Канцеларијата на Иванов судот им доделил мерка куќен притвор и одземање на пасошите, потврдиај за НОВА нивните сопартијци.

Инаку во моментов на протестот кој се одвива на скопските улици демонстрантите изразуваат силан поддршка за демонстранти кои беа приведени денеска.

Протестот 12. пат по ред симболично започна пред Специјалното обвинителство, а колоната граѓани моментално е пред Собранието. Дел од учесниците носат беџови со натпис „Слобода за Здравко“.

slobodazazdravkooo