Направени се 7.932 тестирања, а најмногу позитивни има во Скопје – 641

Во изминатите 24 часа регистрирани се нови 1.171 случај на КОВИД-19, оздравевени се 204 пациенти, починале шест лица, а уште четири се пријавени согласно регистарот на умрени лица од Мој Термин, соопшти Министерството за здравство.

Направени се 7.932 тестирања, а најмногу позитивни има во Скопје – 641, Битола – 134, Охрид – 54, Прилеп – 48, Куманово – 39, Кавадарци – 34, Штип – 33, Гостивар – 26, Струмица – 23, Тетово – 21, Велес – 20, Крушево – 16, Кочани – 14, Гевгелија – 13, Кичево и Струга – по 8, Крива Паланка и Ресен – по 6, Виница – 5, Неготино и Пробиштип – по 4, Свети Николе и Берово – по 3, Демир Хисар и Дојран – по 2, Валандово, Кратово, Богданци, и Македонски Брод – по 1.

Од оздравените 204 пациенти, во Скопје се 120, Битола – 23, Гевгелија – 9, Ресен – 8, Прилеп и Кочани – по 6, Кавадарци и Велес – по 5, Куманово, Струга и Македонски Брод – по 4, Охрид – 3, Штип – 2, Струмица, Кичево, Неготино, Свети Николе и Богданци – по 1.

Регистрирани се шест починати лица, од кои четири од Скопје (69г, 77г, 84г и 91г) и по едно од Битола (78г) и Валандово (77г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се 4 лица, по едно лице од Кичево, Гостивар, Тетово и Куманово, починати во период од 16.12.2021 до 05.01.2022г. Починатите се на возраст од 48 години до 83 години. Од пријавените 2 лица се починати во болнички услови и 2 во домашни услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.641.868 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 231.436, бројот на оздравени пациенти е 214.258, на починати е 8.012, а бројот на активни случаи изнесува 9.166.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 102840, Активни 5231

Куманово 13317, Активни 216

Тетово 11511, Активни 113

Прилеп 11172, Активни 530

Битола 9903, Активни 777

Гостивар 8155, Активни 79

Кавадарци 7648, Активни 297

Велес 7615, Активни 157

Охрид 7048, Активни 373

Штип 6884, Активни 163

Струмица 6428, Активни 205

Кичево 4389, Активни 98

Кочани 4166, Активни 71

Струга 3981, Активни 53

Гевгелија 3061, Активни 159

Неготино 2686, Активни 68

Свети Николе 2171, Активни 28

Крива Паланка 1994, Активни 49

Ресен 1947, Активни 107

Радовиш 1852, Активни 59

Делчево 1500, Активни 48

Берово 1491, Активни 15

Дебар 1462, Активни 4

Виница 1190, Активни 12

Пробиштип 1161, Активни 19

Валандово 1079, Активни 70

Кратово 795, Активни 6

Богданци 709, Активни 36

Демир Хисар 663, Активни 27

Крушево 645, Активни 45

Македонски Брод 557, Активни 26

Демир Капија 440, Активни 7

Македонска Каменица 432, Активни 8

Пехчево 363, Активни 4

Дојран 181, Активни 6