Денеска се регистрирани 469 нови случаи на Ковид – 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19 изнесува 208.467. Оздравени се 375 пациенти, а во последните 24 часа пријавени се 13 починати лица.

Министерството за здравство, по добиените податоци од Институтот за јавно здравје информира:

Направени се 3.296 тестирања, а регистрирани се 469 новислучаи на КОВИД-19:

Скопје – 205, Битола – 50, Кавадарци – 35, Прилеп – 23, Куманово и Штип – по 20, Тетово – 13, Велес и Охрид – по 11, Крива Паланка и Делчево – по 9, Кочани – 7, Гевгелија – 6, Струмица, Неготино, Ресен и Кратово – по 5, Пехчево – 4, Гостивар, Кичево, Свети Николе, Радовиш и Демир Хисар – по 3, Виница и Македонска Каменица – по 2, Струга, Берово, Богданци, Крушево, Макдеонски Брод, Демир Капија и Дојран – по 1.

• Регистрирани сe 375 оздравени пациенти од: Скопје – 178,Куманово – 29, Кавадараци и Битола – по 20, Прилеп – 18, Штип – 13, Неготино – 12, Велес – 11, Кочани – 10, Тетово – 9, Свети Николе – 8, Кичево и Пробиштип – по 7, Крива Паланка и Делчево – по 6, Гевгелија и Крушево – по 5, Берово – 3, Радовиш – 2, Охрид, Ресен, Кратово, Богданци, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1.
• Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 13починати лица: 3 починати лица од Скопје (44г, 60г и 77г), по 2 починати лица од Велес (73г и 80г) и Струмица (57г и 77г) и по едно починато лице од Прилеп (73г), Битола(73г), Кавадарци (75г), Кичево (77г), Неготино (33г) и Крива Паланка (82г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, нема пријавени починати лица.

• Направени се 3.296 тестови преку: ИЈЗ-244, ЦЈЗ Скопје-76, ЦЈЗ Битола-67, ЦЈЗ Прилеп-33,

ЦЈЗ Тетово–60, ЦЈЗ Куманово-41, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, Судска медицина-0,лабораторија болница Козле-21, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–152, Жан Митрев (Филип Втори)-71,Авицена-166, Биотек-165, Систина-66, лабораторија Лаор-105, Синлаб-9, Ремедика-13, Плодност–58, Генеа-5,Никоб лаб-281, ВФВ Медикал-47, Ели Медика-46, Ројал Медика –8, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб – 6, ЈЗУ и ПЗУ(рапид тест) – вкупно 1.545.

Досега во земјата се направени вкупно 1.421.951 тестирањана Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 208.467,бројот на оздравени пациенти е 192.745, на починати е 7.307, а бројот на активни случаи изнесува 8.415.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно)

Активни случаи (вкупно)

Скопје

91099

3797

Куманово

12607

379

Тетово

11206

226

Прилеп

9809

401

Гостивар

8038

45

Битола

8004

635

Велес

7044

358

Кавадарци

6610

363

Штип

6396

264

Охрид

6261

223

Струмица

5965

111

Кичево

4180

108

Струга

3866

51

Кочани

3774

230

Гевгелија

2664

139

Неготино

2481

88

Свети Николе

2062

81

Крива Паланка

1781

169

Радовиш

1669

85

Ресен

1644

83

Дебар

1453

3

Берово

1311

61

Делчево

1266

111

Виница

1121

46

Пробиштип

1081

61

Валандово

871

20

Кратово

709

66

Богданци

609

28

Крушево

572

27

Демир Хисар

547

75

Македонски Брод

483

6

Демир Капија

415

6

Македонска Каменица

385

54

Пехчево

330

7

Дојран

154

8

Вкупно

208467

8415