Во Гевгелија, во близина на граничната линија со Република Грција, вчеравечер се приведени 15 мигранти од кои три малолетници, сите од Куба, затоа што осум од нив илегално влегле од државата, а седум се обиделе нелегално да ја преминат државната граница.

Како што соопшти МВР, сите биле приведени и по целосно документирање на случајот ќе им биде поднесена соодветна пријава.