Министерството за внатрешни работи (МВР) ја известува јавноста дек центарот на Скопје во текот на утрешниот ден (недела, 31 јули) ќе биде под посебен сообраќен режим поради официјалната посета на премиерот на Шпанија, Педро Санчез Перез-Кастехон на Македонија.

Секторот за внатрешни работи (СВР) Скопје апелира до сите граѓани да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници по сообраќајниците, каде што ќе се одвива настанот со цел безбедност на сите учесници во сообраќајот.