СП во пливање: Ледеки и Пити со рекорди на мундијалите

Американката го одбрани златото на 400 метри слободен стил од Барселона и од Казањ и нејзините 3:58,34 минути се ново најдобро време во дисциплината на шампионатите. Британецот во полуфиналето на 100 метри градно забележа резултат од 57,75 секунди