Сепак Слаѓана Тасева не била во право – Агенцијата за филм го доби првото извинување од Транспаренси

Eден од членовите на Филмскиот совет доби официјално извинување од Транспаренси интернешнл по изнесените тврдења на Слаѓана Тасева дека постоел судир на интереси при доделувањето на средства за...

Милчо Манчевски не го затворил финансискиот извештај за „Мајки“, „дискреционо“ му се доделувани екстра средства?

Претседателката на Антикорупциската комисија за ЦИВИЛ Медиа изјави дека се чека извештај од Државниот завод за ревизија во врска со исплати од Филмскиот фонд, за филмови...

Антикорупционерите чекаат документи од ревизијата за финансиски извештаи на Милчо Манчевски

Комисијата за спречување корупција чека извештај од Државниот завод за ревизија за да одлучи дали има основ за продолжување на постапката за утврдување на можни злоупотреби...

Сцена од „Зад стоговите сено“

„Фипресци“ и специјална награда за македонско-грчкиот филм „Зад стоговите сено” на 63. Солун филм фест

Филмот „Зад стоговите сено“ во режија на Асимина Проедроу, снимен во копродукција меѓу Северна Македонија, Грција и Германија доби специјална награда ( Special mention) и наградата...

(ОСВРТ, ФИЛМ) „Најсреќниот човек на светот“- Воените трауми како бескрајно минско поле

Ана Василевска Тематското навраќање на новиот филм на Теона Стругар-Митевска „Најсреќниот човек на светот“ кон војната на поранешните југословенските простори, тема што ја видовме во десетици...

„Преекспонирано“ на Елеонора Венинова ќе има светска премиера на филмски фестивал во Каиро

Светската премиера на филмот „Преекспонирано“ ќе се случи на А фестивал во официјална конкуренција на Меѓународниот филмски фестивал во Каиро ( Cairo International Film Festival), кој...

Агенцијата за филм ќе поддржи 13 филмски проекти со 50,2 милиони денари

На конкурсот за финансирање на проекти за производство на долгометражен, краткометражен, документарен и анимиран филм (втор рок на одлучување) аплицираа вкупно 53 проекти (играни, документарни и...

„Синеуропа“ со одлична критика за „Хомо“: Филмот преплетува шест приказни за моралното пропаѓање во добро оркестрирано и одлично одиграно драматично крешендо

Во „Хомо“ сè функционира добро: сценариото (напишано од режисерот, заедно со Сашо Кокаланов) е солидно, а премините од една во друга приказна се мазни и добро...

Половина век македонски анимиран филм, по “златното доба“ повторно свежа аниматорска сцена

Годинава се навршуваат точно 50-тина години од „Ембрио №. M“ на Петар Глигоровски, првиот македонски анимиран филм. Глигоровски, заедно со Дарко Марковиќ и Боро Пејчинов и...

Министерството за култура се оградува од Агенцијата за филм за истрагата на ДКСК

Министерството за култура, преку допис, најостро реагира на вчерашното соопштение на Агенцијата за филм на Република Северна Македонија што беше дистрибуирано до медиумите од нивната ПР...

Агенција за филм: Нема конфликт за интереси, антикорупциска ќе ја стопира истрагата

Инспекцискиот надзор на Министерството за култура што постапуваше по пријавите од страна на Милчо Манчевски, за наводен конфликт на интереси во Агенцијата за филм, како и нејзиниот директор Горјан Тозија, констатираше дека се неосновани. Државниот Управен инспекторат ќе даде предлог Антикорупциска да ја стопира истрагата

Тозија: Трпевме многу притисоци, но имаме одлична листа на филмови

Притоа тој им се заблагодари на рецензентите зашто иако работеле под притисок одлично ја завршиле работа и зашто листата на филмови е одлична и даваат шанса, како што рече, да веруваме во продолжување на новиот македонски филмски бран, да има награди на фестивали и промовирање на македонската кинематографија