Концерт „Хераклеа“ 2021,фото Кети Талевска Бакревска

„Фолтин“, од Хераклеја 1996, до Хераклеја 2021: Многупати губевме нерви, губевме надеж, но тоа беше само антиклимакс во епопејата со првиот албум

Музичари, перформери, саунд алхемичари… Kако и да ги наречеме „Фолтин“, нивната музика да ја дефинираме како ворлд мјузик, синергија на звук, текстовите-активна метафора на суштински емоции,...

Вечерва на 46. МОТ: Премиeра на „Силата С“, „Поезис на себството“ и „Танцувај, танцувај, инаку сме изгубени“

Вечерва, во рамки на 46-то издание на Младинскиот отворен театар (МОТ), се три претстави во изведба на „Локомотива – Скопје“, Центар за нови иницијативи во уметноста...

Слика на Фрида Кало на аукција во Њујорк е продадена за рекордни 34,9 милиони долари

Нејзините дела исто така се одраз на нејзиниот болен однос со сопственото тело, инвалидитетот заради прележаната детска парализа и сериозните повреди по претрпената автобуска несреќа. Еден...

„Синеуропа“ со одлична критика за „Хомо“: Филмот преплетува шест приказни за моралното пропаѓање во добро оркестрирано и одлично одиграно драматично крешендо

Во „Хомо“ сè функционира добро: сценариото (напишано од режисерот, заедно со Сашо Кокаланов) е солидно, а премините од една во друга приказна се мазни и добро...

По 13-ти пат Фестивал на музика од светот во Битолa – настан од глобален карактер кој припаѓа на светското културно наследство

Овој викенд  Битола ќе биде музички центар на единствениот фестивал во нашата држава, кој ја слави музиката која влегува во категоријата •world music•, традиционална музика на...

Тома и Југославија ќе згаснат истовремено – гледачите од поранешните Републики ги полнат благајните и леат солзи

За уметничката вредност на филмот „Тома“ е сосема бесмислено да се дебатира. Тоа што овој филм поттикна хистерија и лавина од емоции е нешто сосема друго....

Музеи од С Македонија, Србија и од БиХ дел од проект за подобрување на пристапноста за лицата со попреченост

Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Северна Македонија заедно со Националниот музеј во Кикинда и Роднокрајниот музеј Књажевац  од Република Србија и Роднокрајниот музеј Високо...

Порака на Стефоска на 41 Генерална конференција на УНЕСКО во Париз: Нашиот најголем предизвик е да се соочиме со вистината колку сме кршливи  

Делегација од Република Северна Македонија учествува на 41. Генерална конференција на УНЕСКО,  која од 9 до 24 ноември се одржува во Париз, Франција. На денешната пленарна...

Проектот „Градиме култура, сликаме култура“ ја актуелизираше мурали-уметноста

Ѕидната мурали-уметност во моментов го доживува врвот на својата актуелност во Македонија, благодарение на сè повеќето проекти кои се спроведуваат и им овозможуваат на младите ликовни...

Актерите Петрушевска и Џамбазов преку еколошкото шоу Агенда 21 ќе апелираат за грижата за животна средина

Еминентните актери Весна Петрушевска и Игор Џамбазов во улога на водители на еколошкото шоу Агенда 21, во продукција на КМК. Емисијата ветува добра забава, факти и...