Ковачевски – Мета: И Северна Македонија и Албанија досега исполнија сѐ што од нив беше побарано, сега на ред е ЕУ

Ковачевски најави интензивирање на инфраструктурите проекти на Коридорот 8 што ќе обезбеди подобро поврзување на Северна Македонија и Албанија. Претседателот на СДСМ и мандатар за состав...

(Видео) Радев: Четири години од Договорот во 2017-та, С. Македонија не направи доволно, Албанија не треба да ја чека кон ЕУ

Четири години од потпишувањето на Договорот од 2017 година, Северна Македонија не направила доволно за негово спроведување, но, исто така, не дава и гаранции за негово...

Софија се обидува вештачки да прикаже Бугари во Голо Брдо-реагираат Македонците во Албанија

Единствената партија на Македонците во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) реагираше во врска со, како што наведе, „последното однесување на бугарската Амбасада во Тирана,...

Најави темелна истрага: Премиерот Рама јавно се извини на граѓаните за скандалот со објавените лични податоци

По вчера обелоденетиот скандал, со јавно објавениот список на плати, единствени матични броеви и работни места на 637.138 албански граѓани, функционери, политичари, јавна и државна администрација,...

Уште една успешна етапа на „Отворен Балкан“: Потпишани пет договори и најави за покани до Грција, Италија и Унгарија

Лидерите на земјите од „Отворен Балкан“, претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Република Албанија...

Чадеж: Србија, Албанија и С. Македонија ќе имаат заеднички пазар на труд од 2022 година

Претседателот на Стопанската комора на Србија, Марко Чадеж изјави дека од средбата во рамки на иницијативата „Отворен Балкан“ во Тирана очекува Србија, Албанија и Северна Македонија...

ЕУ заклучоци за С. Македонија и за Албанија: Нема формулација „меѓувладина конференција оваа година“

Земјите членки на Европската Унија (ЕУ) успеаја да постигнат компромис за заклучоците за проширување, но амбицијата за одржување на првите меѓувладини конференции со Скопје и Тирана...