Заедничка изјава од „Отворен Балкан“ на Вучиќ, Димитров и Рама: Иднината на проширување – поглед од регионот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, премиерот на Албанија, Еди Рама и вицепремиерот на Северна Македонија задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска потпишаа заедничка изјава „Иднината...

Чадеж: Формираме Совет за побрз проток на стоки, услуги и луѓе меѓу Србија, Албанија и С. Македонија

Србија, Албанија и Северна Македонија ќе формираат Совет за имплементација  на забрзување на протокот на стоки, услуги, луѓе и капитал и да заживее системот на единствени...

Жителка на Дебар по земјотресот во Албанија: Живееме на петти кат, страшно беше

Земјотресите кои утрово беа регистрирани во близина на албанско-македонската граница ги вознемирија дебрани, посебно оние во станбените згради. Тие ги напуштија своите домови и одреден временски...

Не успеа да се избори со инфекцијата: Петгодишно дете е најмладата жртва од ковид-19 во Албанија

Петгодишно дете тешко околу 54 килограми почина како последица на компликации од ковид-19, што е најмлада жртва од опасниот вирус во Албанија. Според албанските медиуми детенцето...

Полицискиот час во Албанија останува во сила, а се воведува трета доза антиковид вакцина

Технички комитет на експерти за справување со пандемијата, денеска одлучи во Албанија да останат во сила веќе постојните ограничувачки мерки, а ја одобри препораката на Комитетот...