Владејачката Неа Демократија тоне во сондажите на јавното мислење, Ципрас пред нова победа

Борјан Јовановски Владејачката Неа Демократија ја губи поддршката на гласачкото тело кое и беше наклонето во истражувањата на јавното мислење направени пред железничката трагедија која однесе...

Ципрас бара оставка од „премиерот на прислушувањата“ Мицотакис

По средбата со претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу, лидерот на опозициската партија СИРИЗА, Алексис Ципрас, побарал оставка од грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, кого го нарекол „премиер...

Ципрас смета дека можно е Мицотакис да оди на предвремени избори по завршувањето расправата за буџетот

Сметам дека е многу веројатно господинот Мицотакис да не го отвори повторно Парламентот по расправата за буџетот и да оди на предвремени избори, оцени лидерот на...

Ципрас e позитивен на Ковид-19

Лидерот на грчката опозиција и претседател на левичарската партија Сириза, Алексис Ципрас, на социјалните мрежи објави дека е позитивен на Ковид-19. Тој на „Твитер“ напиша дека...

(ГАЛЕРИЈА) Премиерот Заев ја прими Меѓународната награда за мир на Вестфалија: Наградата е признание, но и обврска за сите наши идни политички одлуки

На свечена церемонија во Мунстер, Сојузна Република Германија, денеска на претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и на поранешниот премиер на Грција Алексис...

Заев: Црвените линии се ограничувачки, ве ставаат во кутија – суштината е во пријателството

Прашањето за соседските односи меѓу Северна Македонија и Грција беше отворено три децении. Поминавме три децении несигурност за нашата иднина. Три децении сериозна грижа за несакани...