Курти: Потребна ни и е брза и коректна примена на договорот со Србија

Премиерот на Косово, Албин Курти денеска изјави дека договорот постигнат во Брисел и „патната карта“ за негова имплементација договорена во Охрид се јавни документи и дека е потребна...

Грција Полиција

Уапсените членови на терористичката мрежа во Грција планирале напад на еврејски ресторан во Атина

Еврејски ресторан во центарот на Атина бил целта на двајцата уапсени Пакистанци, членови на терористичка мрежа која планирала напади во Грција, објавија грчките медиуми и додаваат...

Мицотакис објави избори на 21 мај

Националните избори во Грција ќе се одржат на 21 мај, најави премиерот Киријакос Мицотакис на денешната владина седница, пренесе Катимерини. „На земјата и на нејзините граѓани...

Петер Стано

Стано: Институциите на ЕУ почнуваат со Белград и Приштина за спроведување на договорот од Охрид

Институциите на Европската унија, со поддршка на лидерите на ЕУ, во наредните денови ќе ги направат првите чекори кон имплементација на Охридскиот договор заедно со Косово...

Александар Ван дер Белен, на заедничката прес-конференција со неговиот домаќин, албанскиот претседател Бајрам Бегај,

Белен – Бегај: Дијалогот меѓу Косово и Србија е единствениот начин за решавање на проблемите

Претседателот на Австрија Александар Ван дер Белен, на заедничката прес-конференција со неговиот домаќин, албанскиот претседател Бајрам Бегај, изјави дека дијалогот меѓу Белград и Приштина е приоритет...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Курти доби поддршка од Албанија за договорот во Охрид; заврши ерата на Српска листа во Косово; вооружен напад на Топ Чанел

На официјалната посета на косовскиот премиер Албин Курти во Албанија претседателот Бегај, претседателката на Собранието  Никола и премиерот Рама дадоа поддршка за процесот на дијалогот и...

Катерина Сакеларопулу

Сакеларопулу: Не го менуваме ставот за независноста на Косово, ЛНГ терминалот во Александропулос битен за регионот

Грчката претседателка, Катерина Сакеларопулу, во пресрет на посетата на Белград изјави дека ставот на нејзината земја, која не ја призна независноста на Косово, останува ист, без...

Мило Ѓукановиќ

Ѓукановиќ: Изборот е дали Црна Гора ќе биде покраина на голема Србија или европска земја

Претседателот на ДПС и претседателски кандидат на партијата на изборите, Мило Ѓукановиќ, на изборна трибина во Сутоморе изјави дека на овие избори се одлучува дали Црна Гора ќе биде, како што наведе,...

Австрискиот претседател Александар ван дер Белен ќе допатува во посета на Западен Балкан

Австрискиот претседател Александар ван дер Белен денеска заминува во четиридневна посета на Западен Балкан. Тој ќе биде придружуван од министерот за надворешни работи Александар Шаленберг, министерката...

Протести во Приштина, демонстрантите незадоволни од договорот во Охрид фрлаа димни бомби

Поддржувачите на косовската вонпарламентарна Социјалдемократска партија денеска фрлаа димни бомби околу зградата на Владата во Приштина, незадоволни од Охридскиот договор од минатата недела, со кој беше...