„Вечерњи лист“: Пронајдени посмртни останки на 10 лица во гробница кај Вуковар

Во нова масовна гробница кај Вуковар се пронајдени посмртни останки на најмалку десет лица од последната војна, пишува денеска загрепски „Вечерњи лист“. Министерството за бранители вчера...

Путин и Вучиќ договорија цената на гасот да остане иста, а Србија да добие поголеми количини од енергенсот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Сочи по средбата со претседателот на Русија, Владимир Путин изјави дека во следните шест месеци Белград ќе го плаќа рускиот...

Транс-граничниот криминал и корупција „патат“од искрена воља за нивно сузбивање а не од недостаток на идеи ?

Неодамна во Атина, се одржа меѓународна конференција на која учествуваше и нашиот национален координатор за интегрирано гранично управување Владимир Пивоваров.Тој претстави 3 проекти кои можат ,...

Ескобар ги повика С.Македонија, Србија и Албанија да разговараат со БиХ, Црна Гора и Косово да се приклучат на „ОPEN BALKAN“-Рама: Не треба да трошиме време на убедување на другите  

Во организација на републичкото собрание на Србија денеска се одржа конференција за „Отворен Балкан“ насловена како„Пат кон стабилизација, соработка и просперитет на регионот“. На неа партиципираа...