ЦДЦ: Многу повеќе Американци добиваат засилувачка вакцина од оние кои се решиле на прва доза

Бројот на Американци кои добиваат засилувачки вакцини против коронавирус е двојно поголем од бројот на оние кои ја добиваат својата прва доза, покажуваат податоците на Центрите...

Полициска истрага во американската Амбасада во Берлин поради сомненија за „Хавана синдром“

Полицијата во Берлин соопшти дека е покрената истрага откако вработени во американската Амбасада пријавиле симптоми на таканаречениот „Хавана синдром“. Истрагата за „наводниот напад со звучно оружје...

Филмот „ХОМО“ ќе се прикажува во Америка- потпишан договор меѓу „Скопје Филм Студио” и „Public Media Group”

Mакедонскиот филм „ХОМО“ со овој договор, станува достапен за гледачите во САД, на сите нивни канали, преку директен сателитски пренос и преку интернет протокол за ТВ...

Трамп: Јас сум гениј!

Американскиот претседател Доналд Трамп се опиша себе си како „многу стабилен гениј“ по објавувањето на контроверзната книга „Оган и бес: Во Белата куќа на Трамп“. –...

Се сруши авион на американската морнарица

Транспортен авион на американската морнарица со 11 членови на екипажот се сруши во водите близу јапонскиот остров Окинава додека се движел кон платформата „Роналд Реган“, соопштија...