Бранко Тричковски

Робови на неразумот

Пишува: БРАНКО ТРИЧКОВСКИ „За оние кои беа маргинализирани од владеењето на разумот (владеење кое постои барем од времето на Платон) постмодерната критика може да биде ослободувачка. Таа...

Случај „Тревник“: Апелација ја укина ослободителната пресуда за Латас

Ослободителната пресуда за новинарот и уредник Драган Павловиќ-Латас и неговите браќа Срѓан и Звездан Павловиќ за случајот „Тревник“ е укината од Апелацискиот суд во Скопје. Второстепениот...

Адвокатот на Камчев со барање до Апелација за враќање на пасошот

Адвокатот Антонио Апостолски, образложувајќи ја жалбата, рече дека судот претходно му определил времена исправа за патување и обвинетиот неколку пати ја користел, што покажува дека не држи наводот дека ќе се даде во бегство, како и дека е доставена дополнителна гаранција со вкупна вредност од 3,18 милиони евра

Дуковски: Апелација да го укине притворот за Бојан Јовановски

Обвинетиот Бојан Јовановски веќе шест месеци е во притвор и во тој период беше подложен на медицински преглед дури 60 пати. Тоа е тортура и ја претвора мерката притвор во казна, рече неговиот адвокат Сашо Дуковски

Апелација укина пресуда за екс шефот на УБК: Мијалков ќе исплива од „Титаник“?

Неофицијално причина за одлуката на Апелацискиот суд се суштествени повреди на постапката на Основниот кривечен суд. Портпаролот на скопска апелација, Сафет Кадриу, вели дека одлуката е донесена, но не е напишана и најави дека до крај на неделата ќе излезат со официјално соопштение