Полицијата и обвинителството на различни страни околу кривичното гонење на Бојко Борисов

Бугарското Министерство за внатрешни работи до Обвинителството достави предлог за гонење на поранешниот премиер Бојко Борисов, неговата портпаролка Севделина Арнаудова и поранешниот министер за финансии Владислав...

Филипинскиот претседател со закана до невакцинираните: Ако излезете од дома, ќе бидете уапсени

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте се закани дека невакцинираните луѓе ќе бидат приведени доколку не ја послушаат наредбата да останат дома, откако во државата е потврден најголем...

Издаден налог за апсење на синовите на Хосни Мубарак

Ала и Гамал Мубарак, заедно со уште неколкумина други лица, се обвинети за кршење на правилата на работа на берзата и на централна банка, со што на илегален начин оствариле профит. Судското рочиште против нив е закажано за 20 октомври