Бугарското Министерство за внатрешни работи до Обвинителството достави предлог за гонење на поранешниот премиер Бојко Борисов, неговата портпаролка Севделина Арнаудова и поранешниот министер за финансии Владислав Горанов, соопшти прес-центарот на бугарското МВР.

Тие беа уапсени поради злоупотреби во користењето на европските фондови и средства.

Борисов и неговите сопартијци беа ослободени од притвор во петокот вечерта, откако градското обвинителство на Софија пресуди дека полицијата нема доволно докази за нивно разоткривање.

По истекот на првичниот притвор, софиското Обвинителство одби да им го продолжи за нови 72 часа, со образложение дека истражните полицајци не им доставиле на обвинителите нацрт-уредби за обвинение против тројцата.

Бугарскиот премиер Кирил Петков во петокот на брифинг со новинарите рече дека Обвинителството го саботира процесот.

Министерот за внатрешни работи Бојко Рашков коментираше дека доколку Обвинителството го продолжело притворот, ќе имало можност да се соберат дополнителни докази.

Софискиот градски суд денеска треба да донесе одлука за законитоста на претресите и запленувањето на домовите на тројцата притвореници во четврток.

Адвокатот на Борисов, Менко Менков, најави дека ќе поднесе жалба за апсењето на тројцата до судот.

Борисов беше премиер на Бугарија во неколку наврати. Тој првпат застана на таа позиција во 2009 и владееше до 2013 година, а потоа од 2014 до 2021 година.