Нова уредба на талибанците: Бутиците во Авганистан да ги „обезглават“ куклите во излозите

Талибанските власти во западната авганистанска провинција Херат им наредија на продавниците за облека да ги отстранат главите од куклите од излозите, тврдејќи дека се антиисламски. Провинцискиот...

Кабулов: Ситуацијата во Авганистан е влошена, се движи кон катастрофа

Ситуацијата во Авганистан продолжува да се влошува и оди кон хуманитарна катастрофа, изјави специјалниот претставник на рускиот претседател за Авганистан, Замир Кабулов. Хуманитарната ситуација во Авганистан брзо се...

ОН предупредуваат: Авганистанскиот банкарски систем е пред колапс

Обединетите Нации (ОН) предупредуваат на тешки последици од евентуален колапс на авганистанскиот банкарски систем. Економската цена од колапсот на банкарскиот систем, со неговите придружни негативни социјални...

Талибанците со барање до локалните ТВ мрежи: Не пуштајте серии со жени

Талибанското Министерство за промоција на доблеста и спречување на пороците ги повика авганистанските телевизии да престанат да емитуваат серии во кои учествуваат жени, како дел од новите „верски упатства“ објавени...

Акција на полноќ: Талибанците тргнаа во офанзива ИД-К во јужен Авганистан

Талибанците почнаа акција против засолништа на Исламска Држава (ИД) во јужен Авганистан, соопштија официјални лица денеска по зголемените крвави напади на групата во последните недели. Операцијата...

(Видео) Петок како по правило: Нова експлозија во џамија во Авганистан, најмалку 20 повредени лица

Најмалку 12 лица се повредени во друга експлозија што се случи во џамија во Авганистан, објави „Ерусалим пост“. Експлозијата одекнала во провинцијата Нангахар, а сè уште...

Да се плаќа само со авгани: Талибанците најавија забрана за употреба на девизи во Авганистан

Талибанците денеска најавија дека целосно ќе забранат употреба на девизи во Авганистан. Економската ситуација и националните интереси на земјата ја наложуваат потребата од користење на домашната...

Независни хуманитарни организации како партнери: САД ја зголемува помошта за Авганистан

Американската хуманитарна помош за Авганистан и авганистанските бегалци, како последица на хуманитарната криза во земјата, оваа година ќе биде зголемена за 144 милиони долари и ќе...