(Видео) „Би-Би-Си“ јавува за многу загинати: Силна експлозија во џамија во Кандахар за време на петочната молитва

Засега не се знае бројот на жртвите во силната експлозија што денеска одекна во џамија во авганистанскиот град Кандахар, пренесуваат француските медиуми, иако британски „Би-Би-Си“ јавува...

Талибанците со повик до меѓународната заедница: Ајде да соработуваме

Талибанските власти во Авганистан ја повикаа меѓународната заедница за соработка и добри односи. Тие избегнаа цврсто да се определат за овозможување образование на девојчињата и покрај барањата...

Телохранителот на Ашраф Гани тврди дека има и снимки: Екс претседателот избега од Авганистан со полни вреќи пари

Бригадниот генерал Пираз Ата Шарифи, главен телохранител на поранешниот авганистански претседател Ашраф Гани, тврди дека „таткото на нацијата“ избегал од земјата со вреќи во кои имало...

Исламска држава презеде одговорност за нападот врз џамијата во Авганистан

Терористичката организација Исламска држава денеска ја презеде одговорноста за самоубиствениот напад врз џамија во североисточната авганистанска провинција Кундуз, соопшти групата на своите канали на „Телеграм“. Во...

Со истрели во воздух: Талибанците прекинаа протест на шест Авганистанки кои бараа право на образование

Талибанците со истрели во воздух го прекинаа денешниот протест на шест млади Авганистанки кои бараа да им се почитува правото на образование. Утрово пред авганистанското Министерство...

Прво создавање „исламска средина“ па ќе им биде дозволено на жените во Авганистан да доаѓаат на универзитет или да работат

На жените повеќе нема да им биде дозволено да посетуваат настава или да работат на Универзитетот во Кабул „додека не се создаде целосно исламска средина“, објави...

Обвинителот на МКС побара продолжување на истрагата за воени злосторства во Авганистан

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС), Карим А.Х. Кан, денеска побара итно одобрување за продолжување на истрагата за воени злосторства извршени во Авганистан. Обвинителот Кан...