Обвинителот на МКС побара продолжување на истрагата за воени злосторства во Авганистан

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС), Карим А.Х. Кан, денеска побара итно одобрување за продолжување на истрагата за воени злосторства извршени во Авганистан. Обвинителот Кан...

Никој нема право да се жали: Талибанците забранија шишање и бричење на бради во Авганистан

Талибанците им забранија на берберите во авганистанската провинција Хелманд да бричат ​​или шишаат бради на нивните клиенти, заканувајќи се со казни, пренесува „Би-Би-Си“. Талибанската верска полиција...

Бајден во говор во ОН: Завршивме ера на немилосрдна војна во Авганистан, почнуваме ера на немилосрдна дипломатија

Американскиот претседател Џо Бајден го бранеше хаотичното повлекување на САД од Авганистан во денешниот говор во Обединетите Нации (ОН), тврдејќи дека е неопходно да се префрли...