Австралиската влада тврди дека на Ѓоковиќ не му бил гарантиран влез во државата

Австралиската влада не му гарантиташе на тенисерот Новак Ѓоковиќ дека ќе биде прифатено неговото медицинско ослободување за влез во Австралија, соопштија владините адвокати во судски поднесок...

(Фото) Прва депортација од Мелбурн: Службено лице со виза како Ѓоковиќ и Ворацова ја напушти Австралија

Уште едно лице, по Новак Ѓоковиќ и Рената Ворацова, се најде во проблеми во Австралија, откако властите почнаа ретроактивно да трагаат по тенисер(к)и и службени лица...

Ѓоковиќ не е единствен во карантин во Мелбурн: Приведена и поништена визата и на чешката тенисерка Рената Ворацова

Австралиската полиција денеска ја приведе чешката тенисерка Рената Ворацова и ѝ наложи да ја напушти земјата, објави локалниот портал „Ејџ“. Ворацова без проблем влегла во земјата,...

(Видео) Ендрјуз: Ѓоковиќ не е затвореник, може да ја напушти Австралија, ќе му помогнеме

Австралиската министерка за внатрешни работи Карен Ендрјуз рече дека Новак Ѓоковиќ може да ја напушти Австралија кога ќе посака. Притоа таа ги отфрли обвинувањата од семејството...

(Видео) Спектакуларен огномет над Сиднеј: Австралија, пацифичките острови, делови од Русија и Азија влегоа во 2022 година

Новата 2022 година е дочекана во Кина, во Монголија, во Малезија, во западните делови на Австралија, во Иркутската временска зона во Русија и на Филипините. Во...