Отворен 75-от филмски фестивал во Кан

Вечерва во Кан е отворено 75-то издание на престижниот филмски фестивал, а на црвениот тепих продефилираа многу ѕвезди и гости кои ги вратија возбудата и гламурот...

Рускиот Врховен суд на 26 мај ќе одлучува дали баталјонот Азов е терористичка организација

Руските власти побараа од Врховен суд да го прогласи украинскиот баталјон Азов за терористичка организација. Според руската новинска агенција Интерфакс, Министерството за правда во Москва соопштило...

Унгарија ќе гласа за санкции и ембарго, ако ЕУ нѝ обезбеди енергетска безбедност, изјави претседателката Новак

Унгарија ќе гласа за шестиот пакет на санкции против Русија, вклучувајќи го и ембаргото за нафта, доколку Европската Унија (ЕУ) ја финансира нејзината енергетска безбедност, изјави...

Русија планира да ги напушти СТО и СЗО

Руското Министерство за надворешни работи му предложи на Парламентот да ги поништи руските договори со Светската трговска организација (СТО) и Светската здравствена организација (СЗО), изјави заменик-претседателот...

10 милиони хронично слаби деца немаат пристап до храна-предупреди УНИЦЕФ

Испораката на храна за децата во ризик од неухранетост стана речиси несовладлив предизвик поради низата глобални финансиски и геополитички шокови и проблеми со испораката, предупредува УНИЦЕФ....

Родители од Македонија со 38-годишен Белгиец склучиле договор за брак со нивната 14-годишна ќерка

Белгискиот државјанин Л.Д.С. склучил договор со Е.А. и Ф.Б. родители на 14-годишно девојче, да стапи во брак со неа, јави Министерството за внатрешни работи. Во информацијата...

Средба Мицотакис – Бајден: Грција ќе набави воени авиони Ф-35 од САД

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во понеделникот потврди дека Грција се стреми конкупување на напредни борбени авиони Ф-35 произведени од САД и дека водечки американски одбранбен изведувач се обидува...