Костадиновска-Стојчевска: ВМРО зголемуваше плати по телефон, но сега во културата професионалноста е над партијата

Културата веќе неколку години не е репер за партиски вработувања, рече министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во гостувањето во ТВ24. Таа додаде дека секогаш мора да...

(ФОТО) Добредојде на австрискиот претседател Александер ван дер Белен

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска на граничниот премин „Ќафасан“ го пречека претседателот на Австрија, Александер ван дер Белен, кој денеска и утре престојува во официјална...

Костадиновска-Стојчевска: Културното наследство е наш врвен приоритет, уништувањата на Влахо и на Лагадин се преседан што не смее да се повтори

На денешната прес-конференција, министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска се осврна на теми што предизвикаа интерес во јавноста, а се од областа на заштитата на културното наследство,...

Костадиновска-Стојчевска: Со вработувањето на лектори во институциите ќе се зголеми интересот за студиите по македонски јазик

„Потребата од вработување на лектори во сите државни институции беше еден од мотивите за пристапувањето кон изменување и дополнување на законот за заштита на македонскиот јазик....

Институт за македонски јазик

Институтот за македонски јазик ќе го одбележи Меѓународниот ден на мајчиниот јазик

Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ денеска ќе го одбележи Меѓународниот ден на мајчиниот јазик.  На настанот организиран по тој повод најавени се обраќања на директорката...

Костадиновска-Стојчевска: Комисијата оценила дека Илинден ќе се одбележи со позначајни настани, не со марш за кој се барале храна за коњи и реклами

Организаторот на ОФФест веќе има добиено и средства и за друг настан, рече министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во гостувањето во ТВ Сител, додавајќи дека станува...

Меѓу одбиените од култура, проекти за набавка на коњи и храна за нив

Организација како „Офф фест“ која редовно добива најголеми средства од Министерството, да се жали и откажува фестивал поради помала сума од очекувањата е непочитување на останатите...

Одвоени 1,5 милион денари за манастирот во Матејче, ќе се заштити како културно наследство во опасност

Манастирот Успение на Пресвета Богородица во село Матејче, еден од најрепрезентативните споменици на византиската уметност во нашата земја, кој е разурнат во воениот конфликт во 2001...

Буџетот за проекти во културата за годинава е 12,5 милиони евра за 3 355 релевантни пријави

Буџетот за поддршка на проекти во културата за оваа година изнесува 12,5 милиони евра, информира на денешната прес-конференција министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска. Аплицирањето за годишните...

Костадиновска-Стојчевска: Канцеларијата на УНЕСКО во Охрид потврда на нашите политики за зачувување на статусот на Охридскиот Регион

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска, во рамки на официјалната посета на Париз, оствари средба со Ернесто Отоне, помошник-генерален директор на УНЕСКО за култура и со...

Дигитализирани векови стари македонски ракописи, веќе нема да се чуваат во кутии и во плакари

Проектот, поддржан со буџетски средства, преку кој што се овозможува трајно заштитување и дигитализација на околу 5 милиони записи со стари македонски зборови, дијалекти и записи,...