Пендаровски и Џафери на божиќен ручек кај г.г. Стефан

Претседателот на државата, Стево Пендаровски и собранискиот спикер Талат Џафери попладнево присуствуваа на традиционалниот божиќен ручек во МПЦ-ОА.  Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија,...

(ВИДЕО) Путин со честитка: Божик ги исполнува срцата со радост и светли надежи

Путин, исто така, го истакна огромниот креативен, несебичен придонес што Руската православна црква и другите христијански конфесии во Русија го даваат за зачувување на богатото историско,...

(Видео) Мицкоски за Божиќ: Здравје, среќа, љубов и хармонија до сите граѓани, заедно сме посилни, заедно можеме против сите предизвици

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски упати честитка до сите православни христијани по повод Христовото раѓање – Божик. Посакувам здравје и среќа, љубов и хармонија во нивните...

Ахмети до православните верници: Честит Божик, најискрени желби за здравје, благосостојба и успех

По повод христијанскиот празник Божик, претседателот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), Али Ахмети упати честитка до сите верници. Имам чест на сите православни верници да...

Ковачевски: Христовото раѓање симболизира нови почетоци, да бидеме сплотени кон подобра иднина

По повод големиот христијански празник Божиќ, претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски, упати честитка до сите граѓани кои го слават, до православните христијани. Ви го честитам големиот празник, раѓањето Христово...

Христос се роди, навистина се роди: Православните христијани денеска го слават Божик

Православните христијани во земјава денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат божикни литургии. Централното одбележување е во Соборниот...

Божикна честитка од Џафери: Заедно и сплотено да ја надминеме пандемиската криза и сите предизвици

Празнично обединување на семејствата, споделување на убавите зборови и благородни мисли, солидаризирање со помалку среќните, било да се тие блиски или далечни, познати или непознати, нека...