Британски историчар за потонувањето на воениот брод „Москва“: Ова не и се случило на Русија од 1941 година

Британскиот историчар Еван Маудсли, кој е специјализиран за руската историја и Втората светска војна, за Би-Би-Си изјави дека последен пат руски крстосувач бил потопен пред 81 година,...

Москва набљудува: Американскиот разурнувач УСС „Арли Бурк“ вплови во Црното Море

Ракетниот разорувач УСС „Арли Бурк“ (ДДГ-51), водечки брод од оваа класа американски разурнувачи, вплови во Црното Море, соопшти американската морнарица. Додека е во Црното Море, разурнувачот...

Бродска несреќа во Танзанија: Бројот на жртви се искачи на 207

Танзанскиот претседател Џон Магуфули вчера нареди апсење на одговорните за бродоломот. Несреќите во езерото Викторија се честа појава бидејќи сопствениците на бродовите не ги запазуваат стандардите за пловидба. Сличен инцидент во 1996 година однесе над 500 човечки животи