СП во ракомет (У21): Франција во полуфинале, Македонија од 5-8 место

„Триколорите“ притоа без проблеми се пробија до мечевите за распределба на медалите по убедливите 33:17 против „црвено-жолтите“ во четврт-финалето на СП во Алжир. Утрешниот е слободен ден за составот на Илија Темелковски кој во сабота ќе разигрува со Данска или Русија за пласман на мундијалот