Прес-конференција Маричиќ – Гир: Извештајот е позитивен, скринингот е нова можност за побрзи реформи

Вицепремиерот за европски прашања и главен преговарач Бојан Маричиќ одржа прес-конференција заедно со евроамбасадорот Дејвид Гир на која беа соопштени наодите од Извештајот на Европската комисија...

Средба Ковачевски – Гир: Скрининг процесот оди добро, поддршка за следните чекори во евроинтеграциите

Премиерот Димитар Ковачевски, се сретна со Дејвид Гир, шефот на делегацијата на ЕУ во нашата држава. На состанокот е оценето дека скрининг процесот со ЕУ се...

Дејвид Гир: За да им верува јавноста судиите и обвинителите треба да се ефикасни

Дејвид Гир, амбасадор на Европската Унија во Северна Македонија на денешната регионална конференција за примената на Европската конвенција за човекови права и правото на судење во разумен...

Тупанчески го запозна амбасадорот Гир со реформската агенда во правосудството

Состојбата со тековните и планираните реформски чекори во судството, заштитата на основните човекови права, вклучително и слободата на медиумите, како и борбата против корупцијата и организираниот...

Со помош од ЕУ вредна 22 милиони евра, во МВР е воспоставен напреден полициски комуникациски систем

Амбасадорот Дејвид Гир, шеф на Делегацијата на Европската Унија и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, денеска во Клубот на пратеници во Скопје го означија завршувањето...

Претседателот Ковачевски на средба со амбасадорот на ЕУ, Гир: Очекуваме поддршка од ЕУ, реформите интензивно ги спроведуваме

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, заедно со секретарот за меѓународна соработка на партијата, Бојан Маричиќ, утрово се сретна со амбасадорот на Европската Унија во Република Северна...