(ВИДЕО) Полиграф: Кој дезинформира за бројот на нерасветлени убиства во земјава?

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски, на прес – конференција на 07.03.2023, изнесе тврдење дека во последниве осум години во земјава имало стотина нерасветлени убиства: „Додека Спасовски осум години...

Чернотицки, директор на РТВ Украина за Рацин.мк: Ja спречуваме пропагандата на Кремљ и ги разоткриваме воените злосторства на Русија

Во ова ексклузивно интервју за порталот Рацин.мк, првиот човек на Јавниот радиодифузен сервис на Украина (Національна суспільна телерадіокомпанія України, или скратено Суспільне України) Миколај Чернотицки говори...

Борел: Експерти за дезинформации во канцелариите на ЕУ ќе се борат со лажните вести диригирани од Русија и Кина

Повеќето од неодамнешните кампањи на Русија се обидоа да ја префрлат вината за нејзината целосна инвазија на Украина и нејзините последици врз глобалната економија, а особено...

Лажни објави на руската пропаганда за американски војници кои се противат на војната со Русија

Секоја одлука донесена од страна на украинските партнери да им обезбеди оружје на украинските вооружени сили е проследена со низа руски лажни вести. Руски и белоруски медиуми,...

Полиграф: Дезинформација е дека Русија не војува против Украина и дека ги „ослободува своите региони од окупација“

На 09.01.2023, повеќе медиуми ги пренесоа изјавите на Николај Патрушев, секретар на Советот за Безбедност на Руската федерација, дека „Настаните во Украина не се конфликт меѓу Москва и Киев…“ и „Ние не...

Банер Цивил-Проект за борба против дезинформации

Прес конференција на Цивил и Y4M од Германија: Дезинформациите и пропагандата ги кршат човековите права. Спротивставете се!

Прес конференција ќе се одржи в петок, 9 декември, во хотел Сити Парк (кај општина Центар) со почеток во 13 часот. Македонската граѓанска организација Цивил и...

„Полиграф“: Руската амбасада дезинформира дека „Косово е Србија – Крим е Русија“, а „Русија = Луганск, Доњецк, Запорожје и Херсон“

Руската амбасада во Северна Македонија на 6.11.2022 објави твит со мурал на кој пишува „Косовска Митровица. Косово е Србија – Крим е Русија“. Во твитот пишува: „Напомена, +...

Медиумска писменост наспроти новинарска неписменост во борбата против дезинформациите и лажните вести

Деновите на медиумска писменост што се одбележаа од 25 октомври до 1 ноември под мотото „Размислувај критички, состави ја целата приказна“, завршија, но борбата за описменување...